Трактор-безпілотник для пошуку мін: як аграрії Миколаївщини відновлюють поля після росіян
Миколаївщина – одна із найзамінованіших областей в Україні.
На сьогодні сапери Державної служби з надзвичайних ситуацій розмінували вже 6943 гектари території, проте загалом обстежити треба 750 тисяч гектарів землі, зокрема у Баштанському й Миколаївському районах.
Загалом ідеться про близько 30% від загальної площі області.
Як працює трактор-розміновувач
Частина Миколаївщини тривалий час перебувала під окупацією, а також була територією боїв, тому на посівних полях досі залишається чимало вибухонебезпечних предметів. Попри це, з весни минулого року аграрії активно взялись до роботи й навіть власноруч на свій страх і ризик розміновують поля.
Снігурівщина перебувала під окупацією майже дев’ять місяців. Саме тут працює одна з найбільших аграрних компаній півдня ― ТОВ «СП «ПАЕК». Аби пришвидшити темпи розмінування та зробити роботу аграріїв безпечнішою, місцеві інженери сконструювали трактор-розміновувач на базі моделі МТЗ-80.
За основу інженери компанії взяли трактор, який був вироблений ще за радянського періоду, у 1970 роках. Аграрії встановили на передній частині трактора металеву конструкцію, на яку прикріпили дерев’яну дошку ― щит від уламків. А функцію розмінування виконує спеціальна фреза з металевими ціпками. Ці ціпки швидко обертаються, заглиблюючись приблизно на 5-7 сантиметрів. Ціпки б’ють по землі із навантаженням 300 кілограмів, таким чином обробляючи верхній шар ґрунту.
Головний інженер групи компаній «ПАЕК» Ярослав Огієвич розповів, що на створення трактора-безпілотника пішло близько півтора місяця роботи кількох людей.
«Десь місяць ми думали, як саме його зробити й ще десь півтора місяця зайняв сам процес виготовлення. Над створенням трактора працювали два мої інженери. Ми взяли стару модель, трактор МТЗ-80, бо якщо він підірветься, не так шкода буде. Також потрібно було, щоб механізм рухався повільно. Необхідні деталі ми закупили через інтернет», – говорить чоловік.
За словами Ярослава Огієвича, трактором керують дистанційно з відстані близько 300 метрів. Рухається він зі швидкістю кілометр за годину.
«Міни, що на поверхні, ми прибираємо. Ті, що глибше сидять, то там все складніше. Трактором керувати здатний будь-хто, він досить простий в управлінні», – додав головний інженер компанії.
Наразі трактор працює в тестовому режимі. Він не щодня виїздить на поля й маршрут залежить від потреб підприємства. Ярослав Огієвич каже, що є ідеї та плани створити ще досконалішу модель трактора-розміновувача.
Робота аграріїв під час війни
Юрій Котик, директор ряду господарств, що входять в групу компаній «ПАЕК», у свій час чоловік побував на війні в Афганістані. Він говорить, що ті руйнування та страждання, які завдають російські окупанти сьогодні – в сотні разів більші. Чоловік десятки років працює в аграрній сфері.
Юрій Котик розповів, що у перший день війни ще ніхто не усвідомлював, що вже за кілька днів у селах довкола Снігурівки точитимуться запеклі бої з окупантами та що на людей чекає окупація.
«Ми чули вибухи. Пам’ятаю, як донька подзвонила з Миколаєва й сказала, що місто зранку атакували. А наші аграрії у перший день війни ще продовжували працювати на полях. За пару днів тут стало дійсно небезпечно, то, звісно, працівники виїздили з родинами. Коли наші хлопці звільнили Снігурівщину, ми побачили, що росіяни зробили з нашою технікою. При відступі вони намагались забрати трактори та комбайни. А не змогли, бо техніка розумна й сучасна, ключа не маєш, то ніяк не поїдеш. То вони колеса прокололи, сидіння зняли та забрали. Те, що не могли взяти з собою – просто зіпсували», – згадує чоловік.
Коли в листопаді 2022-го Миколаївщину звільнили, він заходив на поля одним із перших. Юрій відзначив, що на землі трапляються найрізноманітніші снаряди ― від офіційно заборонених касетних до снарядів різних реактивних систем залпового вогню.
«Якщо ми знаходимо боєприпаси, то акуратно відкладаємо їх убік, а потім повідомляємо піротехнікам. Сапери тут працюють постійно. Ми, щоб не гаяти часу, розміновували й самотужки. Бувало, що люди підривались. Коли стався перший такий випадок, далі боялись виходити на поля. Я сказав, що ми маємо йти на рівні з нашими ЗСУ, маємо бути незламними. Звісно, стараємось бути обережними», – каже Юрій.
Чоловік має двох зятів. Один на початку війни пішов добровольцем на фронт, де втратив ногу. Попри травму знову повернувся на війну. А інший також працює інженером у «ПАЕК» та був одним із винахідників трактора-розміновувача.
10 червня минулого року Юрій разом зі своїм зятем працював у полі. Їх трактор наїхав на ворожу міну й підірвався. Це сталось у селі Благодатне. Юрій постраждав, потому переніс уже кілька операцій. Лікарі повернули йому чутливість руки й відновили її рухливість. Вже незабаром він із зятем повернулись до роботи в полі.
«Незабаром має бути п’ята операція. Знаєте, до війни в нас було найпростіше життя й ми на нього не жалілись. Зранку сіяли й обробляли землю, потім у сезон збирали врожай. Ввечері повертались додому, ходили на концерти, дивились футбол. У ворога немає нічого святого. Наші люди підривались навіть просто дорогою до поля. Але головне, що лишались живі. Сьогодні ми вже сіємо коріандр, льон, пшеницю, гірчицю, почали вже сіяти й соняшник. От буквально днями ми прибрали чотири протипіхотні міни. Рятувальники приїхали й підірвали їх на місці. Зараз люди не бояться працювати на полі, коли вони бачать, що керівники поряд і вони не одні», – резюмував аграрій.
На повне розмінування Миколаївщини можуть піти десятки років
Працівники підприємства самі очистили вже близько 10 тисяч гектарів. На полях, за які відповідає Юрій, а це близько 6000 гектарів, уже понад 5000 розміновано.
За даними Головного управління ДСНС на Миколаївщині, загальна територія сільгоспугідь, які потребують обстеження, становить близько 288 тисяч гектарів.
У 2023 році сапери обстежили на Миколаївщині 55 090 гектарів сільгоспугідь, з яких 1973 гектари вже розмінували. У 2024 році піротехніки очистили 55 гектарів сільгоспугідь.
За словами аграріїв, що працюють наразі на Миколаївщині, на повне розмінування земель регіону може піти й десятки років, адже навіть на обстеженій території досі можуть попадатись ворожі снаряди.